بنر هدر نفت یار
بنر هدر نفت یار
بنر هدر نفت یار
بنر هدر نفت یار
قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپس

در بیست ویکمین نشست مجمع شرکت‎های E&P انجام شد معرفی ۱۴ بلوک اکتشافی به شرکت‎های ایرانی اکتشاف و تولید

در بیست و یکمین نشست مجمع شرکت های اکتشاف و تولید ایرانی ۱۴ بلوک اکتشافی و مدل مالی و قراردای آن معرفی شد.

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران، صبح امروز ( ۲۵اردیبهشت) در بیست و‌ یکمین نشست مجمع شرکت های ایرانی اکتشاف و‌ تولید که در سالن کنفرانس این مدیریت برگزار شد، هدف از برگزاری این نشست را معرفی بلوک های اکتشافی و مدل مالی و قراردادی آنها اعلام کرد و گفت: نخستین طرح مطالعاتی توسعه میدان های نفت و گاز که به شرکت های خصوصی واگذار شد با چالش هایی رو به رو بود اما امروز این این شرکت ها به حدی از توان و تخصص رسیده اند که تحت عنوان E&P می توانند توسعه میادین را صفر تا ۱۰۰ انجام دهند.
وی با اشاره به برنامه و سیاستگذاری شرکت ملی نفت ایران مبنی بر واگذاری بلوک های اکتشافی به بخش خصوصی، گفت: پیش از این بلوک های اکتشافی به شرکت های خارجی واگذار شده اما این برای نخستین بار است که شرکت های ایرانی به این حوزه ورود می کنند.

هندی ادامه داد: پیش از این برای واگذاری ۱۴ بلوک اکتشافی به شرکت های خارجی، سه دور مناقصه انجام شد، تاکنون نیز ۱.۱ میلیارد دلار کار انجام شده و برخی بلوک ها به کشف ذخایر نفت و گاز منتج شده است.

وی با اشاره به ریسک بالای بلوک های اکتشافی و تنوع شرکت های E&P، پیشنهاد کرد که شرکت های اکتشاف و تولید ایرانی در قالب کنسرسیوم مطالعه این بلوک ها را انجام دهند. این امر ضمن تجمیع و تکمیل توانمندی ها، مشارکت در ریسک را هم به همراه دارد.

هندی از تلاش برای واگذاری بلوک های اکتشافی با  ریسک کمتر به شرکت های ایرانی خبر داد و گفت: در مورد بلوک هایی که پیش از این تفاهمنامه آن امضا شده، مستندات و نتایج مطالعاتی موجود است که در اختیار شرکت ها قرار می گیرد.

وی افزود: شرکت های اکتشاف و‌ تولید ایرانی می توانند شریک خارجی داشته باشند اما طرف قرارداد ما شرکت های ایرانی هستند.

رضا دهقان، معاون امور مهندسی و‌ توسعه مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران نیز با اشاره به واگذاری بلوک های اکتشافی به شرکت های داخلی برای نخستین بار، گفت: این ایده بسیار خوبی است به ویژه در شرایط خاص حاضر، به نوعی تبدیل تهدید به فرصت قلمداد می شود.

مطالب مرتبط