بنر هدر نفت یار
بنر هدر نفت یار
بنر هدر نفت یار
بنر هدر نفت یار
قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپس

مدیرکل کار خوزستان مطرح کرد: نباید اجازه دهیم کارخانه‌ها به موزه میراث فرهنگی تبدیل شوند/ بارقه های امید برای احیاء کارخانه بتک

میراث فرهنگی
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان گفت: نباید اجازه دهیم کارخانه‌ها زیر فشار بانک ها به موزه ای برای میراث فرهنگی تبدیل شوند.
به گزارش پایگاه خبری نفت یار ، ارسلان غمگین در حاشیه جلسه ویژه رسیدگی به مشکلات واحد تولیدی محصولات غذایی امین کبیر که با حضور مدیرکل سرمایه گذاری استانداری خوزستان، مدیرعامل شرکت مواد غذایی امین کبیر، معاون سازمان صمت استان، نمایندگان و مدیران حقوقی بانک‌های ملی، صادرات، کشاورزی و ملت، برگزار شد، در گفتگو با ایلنا، اظهار کرد: یکی از وظایف ذاتی ما در اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان، بررسی و پیگیری وضعیت کارخانه ها و واحدهایی است که به دلایل مختلف دچار مشکل شده و از کار باز ایستاده اند.وی افزود: به دنبال پیگیری هایی که به منظور راه اندازی واحدها، شرکت ها و کارخانه های تعطیل شده انجام شد، متوجه شدیم چرخ های کارخانه صنایع غذایی امین کبیر( بتک) حدود یک دهه متوقف شده است.غمگین اظهار تاسف کرد و گفت: اگر این روند ادامه پیدا کند این کارخانه بی شک به مکانی متروکه تبدیل شده و جایی که می‌تواند برای حدود ۷۰ نفر اشتغالزایی ایجاد کند، تبدیل به موزه ای برای میراث فرهنگی خواهد شد؛ ما نباید اجازه دهیم چنین اتفاقی رخ دهد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان با تاکید بر اینکه هر زمان در مسیر تولید وقفه ای ایجاد و یا کمبودی احساس شود، ما ورود کرده و با همکاری ارگان های ذیربط گره کار را باز می کنیم، ادامه داد: باید به سمتی حرکت کنیم که منجر به وقوع یک اتفاق خوب شود؛ نباید شاهد از کار افتادن کارخانه ای باشیم؛ نباید اجازه دهیم جایی که می‌تواند برای جوانان این مملکت اشتغالزایی ایجاد کند به مخروبه تبدیل شده و سرمایه زیادی از دست برود.

وی با بیان اینکه یکی از مشکلات موجود در برخی دستگاه ها نحوه ارزیابی سرمایه است، خاطرنشان کرد: طبق فرمایش رهبر معظم انقلاب و دستور ریاست محترم جمهوری بانک‌ها باید از بنگاه‌داری پرهیز کنند. در حالی که ۷۲ درصد از سهام این کارخانه بدون هیچگونه تولید و اشتغالزایی در اختیار بانک ها قرار دارد که با فرمایشات مقام معظم رهبری متضاد است.

غمگین بیان کرد: در سالی که جهش تولید نام دارد، نباید صرفاً با نگاه حقوقی و دقیق از حاشیه‌های اجتماعی و تبعات از کار افتادن کارخانه ها و واحدها غافل شد؛ اگر این کارخانه و واحدهای اینچنینی راه‌اندازی شوند قطعاً ارزش افزوده پیدا کرده و می‌توانند دایره تولیدات خود را افزایش دهند و برای بانک ها نیز سودآور شوند.

وی با تاکید بر اینکه این جلسه و جلسات مشابه اصلا فرمایشی نبوده و برای حل کردن مشکلات اشتغالزایی در جامعه برگزار می‌شود، گفت: خواست ما احیای این شرکت و شرکت های مشابه است؛ باید به کارآفرینان کمک شود تا با همدلی و همت به سمت احیاء واحدهای در معرض آسیب حرکت کنیم.

لازم به ذکر است، صنایع تولیدی امین کبیر( بتک) تولید کننده محصولات غذایی از سال ۱۳۷۸ با ۲۰ کارگر و یک خط تولید کنسرو تن ماهی فعالیت خود را آغاز کرد و سپس در مدت زمان ۱۰ سال با اضافه کردن ۳۰ کارگر دیگر خط های تولید، کنسرو لوبیا، کنسرو رب گوجه فرنگی، آبلیمو و شربت بتک را به بهره برداری رساند، ولی متاسفانه به دلیل عدم وجود سرمایه در گردش و مشکلات بانکی، اعلام‌ ورشکستگی کرده و در سال ۱۳۹۰ تعطیل شد.

این کارخانه با ظرفیت اسمی سالانه تولید هشت هزار قوطی کنسرو توانایی اشتغالزایی برای ۷۰ نفر را دارد ولی در حال حاضر تعطیل بوده و تنها با تزریق حدود پنج میلیارد تومان قادر به راه اندازی مجدد کلیه خط های تولید خود است؛ امید است این مهم با پیگیری مدیران اجرایی استان و همکاری بانک ها محقق شود.

 

مطالب مرتبط