بنر هدر نفت یار
بنر هدر نفت یار
بنر هدر نفت یار
بنر هدر نفت یار
آخرین خبرها
قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپس

دو سکوی فاز ۱۴ تا پاییز در مدار تولید قرار می‎گیرند/ صرفه جویی ۱۵۰ میلیون دلاری در ساخت سکوهای فاز ۱۴

مجری طرح توسعه فاز ۱۴ پارس‌جنوبی با اشاره به اینکه برنامه ریزی شده در پاییز امسال دو سکوی ۱۴B و ۱۴D در مدار تولید قرار گیرند. گفت: هزینه مجموع ساخت ۴ سکوی فاز ۱۴ بالغ بر ۵۵۰ میلیون دلار است که نسبت به موارد مشابه بیش از ۱۵۰ میلیون دلار صرفه جویی ارزی به همراه داشته است. 

 سومین سکوی فاز ۱۴ پارس جنوبی (۱۴B)، به وسیله شناور HL- ۵۰۰۰ ظهر امروز (۲۲ تیر ماه) در موقعیت خود نصب شد. این سکو چندی پیش از سوی شناور تندگویان به بلوک مخزنی این طرح واقع در ۱۰۵ کیلومتری ساحل عسلویه منتقل شد. این سکوی ۲۴۵۰ تنی، حاصل ۸۰ کیلومتر کابل کشی و ۳۷ هزار اینچ قطر لوله‌گشی بوده است.

محمد مهدی توسلی‌پور، مجری فاز ۱۴ پارس‌جنوبی در شرکت نفت و گاز پارس در نشست خبری پس از عملیات نصب سکو به خبرنگاران گفت: فاز ۱۴ پارس جنوبی چهار سکوی دریایی دارد که برای هر سکو ۱۱ حلقه چاه تعبیه شده است.

وی افزود: اردیبهشت ماه سال ۹۷، یک سکو و در آبان ماه دومین سکو به بهره برداری رسیدند و مجموع برداشت گاز از فاز ۱۴ پارس جنوبی از این دو سکو با نام‌های ۱۴A و ۱۴C به ۲۸ میلیون متر مکعب رسید.

توسلی پور در مورد نصب سومین سکو گفت: امروز در ۲۲ تیرماه سال ۹۸ سومین سکو در موقعیت نصب شد و طی عملیاتی یه مدت ۱ ماه تا نهایتاً ۴۵ روز، هوک‌آپ و راه‌اندازی آن انجام خواهد شد.

کارهای باقی‌مانده دریایی فاز ۱۴

توسلی‌پور در مورد آخرین سکوی فاز ۱۴ پارس جنوبی گفت: سکوی ۱۴D که سکوی اقماری سکوی اصلی ۱۴B به شمار می‌رود نیز در یارد شرکت صدرا واقع در بوشهر پیشرفت ساخت ۹۳ درصدی داشته است و پس از اتمام عملیات حفاری، سکو آماده حمل به موقعیت و نصب بر روی بلوک مخزنی می شود.

وی در مورد فعالیت‌های باقی مانده حفاری این موقعیت نیز گفت: حفاری برای این سکو به‌طور کامل انجام شده و ۱۱ حلقه چاه با تکمیل خط لوله دریایی و باقی کارهای لوله‌گذاری عملیات آن تکمیل می‌شود.

مجری فاز ۱۴ پارس جنوبی در مورد فعالیت‌های لوله‌گذاری فاز گفت: خط لوله ۱۴A به‌طور کامل انجام شده و گاز سکوهای تکمیل شده ۱۴A و ۱۴C را به خشکی انتقال می‌دهد؛ در مورد خط لوله ۱۴B نیز، لوله‌گذاری در بستر دریا تکمیل شده و اکنون فعالیت هیدروتست آن انجام می‌شود.

وی افزود: بر این اساس خط لوله بین سکوی اصلی و اقماری B و D و خط لوله ۴.۵ اینچ گلایکول برای جلوگیری از خوردگی خطوط لوله باید انجام شود و امیدواریم با تکمیل این فعالیت‌ها در پاییز امسال سکوهای B و D را نیز در مدار تولید داشته باشیم.

صرفه‌جویی ارزی ۱۵۰ میلیون دلاری

توسلی‌پور در مورد هزینه‌ها و قرارداد مالی ساخت سکوهای دریایی این فاز نیز گفت: ساخت سکوهای فاز ۱۴ بالغ بر ۵۵۰ میلیون دلار هزینه داشت.

وی با اشاره به صرفه‌جویی ارزی انجام شده در ساخت این سکوها گفت: در مقایسه با موارد مشابه، صرفه‌جویی ارزی ۱۵۰ میلیون دلاری صورت گرفت که جلوگیری از خروج ارز را در پی داشته است.

توسلی پور در جواب سوالی در مورد کمبود لوله‌های سی-‌آر-‌ای برای فاز ۱۴ گفت: تخصیص منابع لازم از سوی شرکت ملی نفت ایران برای لوله‌های سی‌-آر-‌ای از پیش انجام شده بود و با تأمین این لوله‌ها دو سکو به تولید رسیدند.

وی ادامه داد: اما برای تکمیل چاه‌های باقی مانده که حفاری آن‌ها انجام شده است، سفارش گذاری مجدد صورت گرفته و به صورت بخش‌بخش با تخصیص منابع از سوی شرکت ملی نفت ایران، برای سکوهای در حال تولید که برخی چاه‌هایشان تکمیل نشده، این لوله‌ها تأمین می‌شوند.

توسلی‌پور در واکنش به این سوال که برنامه‌زمان‌بندی تکمیل این فاز چگونه پیش می‌رود، گفت: خوشبختانه در بخش دریایی فاز ۱۴ نسبت به فازهای همزمان ۱۳، ۲۲ تا ۲۴، جلوتر بوده است؛ اما بر اساس اولویت‌بندی‌هایی صورت گرفته برای دیگر فازهای در سنوات گذشته شاهد توسعه آن‌ فازها بودیم و حالا با اولویت‌بندی مقام عالی وزارت نفت، امیدواریم بخش خشکی نیز به زودی در مدار تولید قرار گیرد.

وی در رابطه با رعایت استانداردهای زیست‌محیطی در ساخت این سکوها نیز گفت: قبل از ساخت و در مراحل طراحی سکوها باید مجوزهای مربوط به رعایت الزام های زیست‌محیطی اخذ شود و تمامی فعالیت‌ها برای سکوهای ساخته شده این فاز نیز بر اساس استانداردها است؛ از جمله مواردی که در این استانداردها رعایت می‌شود وجود سیستم تصفیه آب است که در همه سکوها رعایت می‌شود.

کمک‌ فازهای ۱۲ و ۱۳ برای فرآورش گاز فاز ۱۴

توسلی‌پور با اشاره به اینکه گاز برداشتی از ۲ سکوی فاز ۱۴ در سال ۹۷ به پالایشگاه فاز ۱۲ ارسال می‌شود و در حال حاضر ۲۸ میلیون‌متر مکعب گاز این فاز در فاز ۱۲ فرآورش می‌شود گفت: برای فرآورش گاز از دو سکوی دیگر نیز که در مراحل بعدی نصب هستند، به‌طور موقت از ظرفیت فازهای ۱۲ و ۱۳ استفاده می‌شود و به‌منظور این عملیات خط لوله انتقال بین فازی نیز تا پایان شهریور تکمیل می‌شود.

وی در مورد پیشرفت بخش خشکی این فاز گفت: پیشرفت کلی فاز ۱۴ که قرارداد آن به صورت EPC منعقد شده ۸۴.۵ درصد بوده است که در بخش خشکی بر اساس کنسرسیومی متشکل از شرکت‌های پایبندان، ماشین‌سازی اراک، مپنا و IPMI ، ۸۱ درصد پیشرفت داشته است.

توسلی‌پور با بیان اینکه با نصب و راه‌اندازی سکوی آخر این فاز در مهر‌ماه ۹۸ بخش دریایی تکمیل می‌شود، گفت: در بخش خشکی شرکت IPMI، با تأخیرهایی همراه بوده است، با توجه به اینکه این شرکت جز مجموعه شرکت‌های سازمان گسترش به‌شمار می‌رود و مدیرعامل این شرکت را باید تعیین کنند، کوتاهی‌هایی صورت می‌گیرد که از بعد کارفرمایی ما متأسفانه در بخش خشکی مشکلاتی را داریم.

وی تعدد پیمانکاران در کنسرسیوم بخش خشکی را یکی از دلایل مشکلات بخش خشکی برشمرد و گفت: به عنوان مثال شرکت پایندان که کار ساخت و ساز را انجام می‌دهد مشکل تأمین تجهیزات دارد که پیمانکار تأمین، شرکت IPMI است؛ بر همین اساس تأخیر یک پیمانکار بر دیگری تأثیر می‌گذارد و زنجیره‌ای از تأخیر‌ها را شاهد هستیم.

مجری فاز ۱۴ پارس جنوبی در مورد راهکار حل این مسائل نیز گفت: تشکیل MC یکی از موارد مطروحه بود و به شرکت ایدرو اعلام کردیم که اگر تغییرات اساسی در بخش مدیریتی ایجاد نکند، از شرکت‌های MC با تجربه استفاده می‌شود، با این حال تغییری در این شرکت مشاهده نشد.

وی ادامه داد: ظاهراً پیمانکار تغییر مدیریتی در بخش بازرگانی که تأمین تجهیزات را برعهده دارد، در نظر گرفته تا بتواند به تعهدات خود عمل کند.

برداشت روزانه ۵۶ میلیون متر مکعب گاز فاز ۱۴ تا پیش از زمستان

توسلی‌پور با بیان اینکه مجموع برداشت از فاز ۱۴ پارس جنوبی با نصب سکوی ۱۴B به ۴۲ میلیون‌متر مکعب در روز می‌رسد گفت: تا پیش از زمستان با نصب و راه‌اندازی آخرین سکو برداشت از این میدان ۵۶ میلیون‌متر مکعب گاز روزانه را در پی خواهد داشت.

وی در مورد اجرای تعهدات وزارت نفت در تکمیل این فاز نیز گفت: واقعیت این است که تحریم‌ها مواردی نبوده که بحث امروز و دیروز باشد و عمدتاً کشور این شرایط را می‌گذراند، اما در نهایت وعده‌های صورت گرفته با لحاظ کردن همه این موارد بوده است.

توسلی‌پور افزود: در حال حاضر هیچ‌ کالای سفارش گذاری نشده نداریم و همه کالا‌ها باید به دست سازنده برسد.

وی در پاسخ به اینکه چه عواقبی پیمانکار را در صورت عدم تعهد به وعده‌ها دنبال می‌کند، گفت: در قرارداد تدابیر لازم برای قصور پیمانکار لحاظ شده است، تذکرات لازم داده شده و چنانچه در بازه اعلام شده راهکارهای کم کردن اثرات این تأخیرها از سوی پیمانگار اعلام نشود و یا مورد تأیید کارفرما قرار نگیرد، گام بعدی بر اساس قرارداد برداشته می‌شود.

سیاست وزارت نفت حمایت از پیمانکار داخلی است اما امیدواریم به تعهدات خود عمل کنند

توسلی پور گفت: امیدواریم با شرایط سخت فعلی پیمانکار بتواند به تعهدات عمل کند. سیاست حمایت از پیمانکار داخلی در وزارت نفت دنبال می‌شود، اما این سیاست تا زمانی تداوم دارد که تولید و تراز گاز ما با مشکلی موجه نشود.

وی در پاسخ به اینکه آیا ممکن است عدم تأمین مالی پیمانکار منجر به تأخیر در قرار داد شود، گفت: منابع مالی این طرح از محل صندوق توسعه ملی در نظر گرفته شده و هر صورت وضعیتی در بازه مشخص بررسی و از محل صندوق پرداخت می‌شود و خوشبختانه در حال حاضر هیچ صورت وضعیتی که به مشکل خورده باشد، نداریم.

توسلی‌پور در پایان تأکید کرد: با شرایط سخت کنونی اگر امروز این دانش در اختیار مهندسین و افراد توانمند این صنعت نبود و آنها میدان را ترک می‌کردند، ما باید دنبال این بودیم که چطور این عملیات را اجرایی کنیم.

رضاییان، مدیرعامل شرکت ایزوایکو نیز در این نشست گفت: خوشبختانه شرکت ما جز شرکت‌هایی بود که در دوران تحریم درخشید و توانست به توسعه طرح‌های کشور کمک کند که این موفقیت را مدیون اعتماد کارفرما و وزارت نفت هستیم.

مدیرعامل شرکت مبین‌سازه نیز با تأکید بر اینکه مراحل مهندسی، ساخت، نصب و راه‌اندازی این سکو صد در صد ایرانی بوده است، گفت: به‌منظور تأمین تجهیزات نیز ۵۰ الی ۶۰ درصد از سازندگان تجهیزات ایرانی استفاده شد.

عباسپور در مورد تعهد مالی پروژه نیز گفت: در این طرح می‌توان گفت نخستین طرحی بودیم که در سقف ۵۷۰ میلیون دلار کار را به اتمام رساندیم و نمی‌توان گفت شرکتی در این زمینه رقیب ما باشد.

وی در پایان گفت: اگر توانمندی شرکت‌های پیمانکار ما نبود ما نمی‌توانستیم این پروژه را در تعهد زمانی و با این کیفیت به اتمام برسانیم و این موضوع جای تقدیر دارد.

گفتنی است با بهره‌برداری از سکوی ۱۴B که امروز نصب شد، علاوه بر تولید گاز شیرین، روزانه ۲۰ هزار بشکه میعانات گازی و ۱۰۰ تن گوگرد، سالانه ۲۵۰ هزار تن گاز مایع و ۲۵۰ هزار تن اتان فرآوری می‌شود.