بنر هدر نفت یار
بنر هدر نفت یار
بنر هدر نفت یار
بنر هدر نفت یار
قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپس

خوشرو:نخستین گام بخش خصوصی برای مشارکت در صادرات نفت برداشته شد

علام فروش ۲۸۰هزار بشکه نفت خام در بورس انرژی

مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به اینکه نخستین گام بخش خصوصی برای مشارکت در صادرات نفت برداشته شد، افزود: در روز نخست عرضه در بورس انرژی ۲۸۰ هزار بشکه نفت خام به فروش رفت و عرضه نفت فردا دوشنبه هفتم آبان با قیمت پایه ۷۴.۸۵ دلار به ازای هر بشکه ادامه دارد.

سعید خوشرو گفت اشاره به اینکه اتفاق امروز گام بزرگی برای بخش خصوصی بود، اظهار کرد: بخش خصوصی مدت ها به دنبال نقش آفرینی موثر در فروش نفت بود و شرکت ملی نفت ایران تسهیلاتی با انعطاف برای عرضه نفت در بورس در نظر گرفت تا بخش خصوصی با شرایط مساعدتری در این بخش مشارکت کند.

وی افزود: محموله ای که با پایه قیمت ۷۹.۱۵ دلار به ازای هر بشکه در اطلاعیه عرضه منتشر شده بود در نهایت با قیمت پایه ۷۴.۸۵ دلار به ازای هر بشکه در ۸ محموله ۳۵ هزار بشکه ای به فروش رفت.

خوشرو اظهار کرد: انتظار داشتیم با انعطافی که شرکت ملی نفت ایران به عنوان عرضه کننده نشان داده است، یک میلیون بشکه در دقایق نخست عرضه خریداری شود اما قابل حدس بود که فرصت شرکت‎ها برای ایجاد زیرساخت‎ها، تجزیه و تحلیل بازارها و بررسی موارد مهم دیگر اندک باشد، بنابراین به نظر می رسد در عرضه بعدی در این بخش مشکلی وجود نداشته باشد.

وی افزود: ما شرایط بخش خصوصی را درک می کنیم و امروز فرصتی بود تا آنها با این فرآیند بیش از پیش آشنا شوند.

مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به اینکه انعطاف اول این بود که اعلام شد هر شرکتی بتواند ۱۰ درصد ارزش ریالی یک محموله را  پرداخت کند می تواند در این رقابت حضور یابد، اظهار کرد: به جای محموله یک میلیون بشکه ای، محموله های کوچک‎تر با ظرفیت ۳۵ هزار بشکه در نظر گرفته شد و اگر تعداد متنوعی خریداری شود و درخواست تجمیع محموله داشته باشند مانعی از سوی عرضه کننده وجود ندارد.

خوشرو با اشاره به اینکه بخش دیگر مربوط به مقصد بود که اعلام کردیم صادرات نفت به جز مشتریان سنتی که با آنها قرارداد مستقیم داریم، به دیگر مقاصد آزاد است، افزود: همچنین برای رفع مشکل پرداخت ارزی در آغاز معامله، مجوز ۲۰ درصد ریالی با تصمیم مقامات عالی کشور اخذ شد.

وی افزود: هر چند از ابتدا اعلام شد یک میلیون بشکه نفت خام به صورت آزمایشی عرضه خواهد شد اما پس از بررسی های تکمیلی و گزارش به مسئولان ارشد، برنامه عرضه نفت خام برای آینده نیز ادامه خواهد داشت و برای فردا (دوشنبه، ۷ آبان ۱۳۹۷) نیز ۷۲۰ هزار بشکه با قیمت پایه ۷۴.۸۵ دلار به ازای هر بشکه فرصت برای خرید محموله های باقیمانده فراهم است.

مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران اظهار کرد: همانطور که بورس اعلام کرده است افشای هویت شرکت های خریدار مجاز نیست و شرکت ملی نفت ایران به عنوان عرضه کننده اسامی را اعلام نمی کند؛ اگر رسانه ای اسامی را اعلام کند از نظر بورس جرم است و ما به عنوان عرضه کننده نیز در مراحل بعدی در جریان اطلاعات شرکت ها قرار می گیریم.